Sabit Telefon Numara Taşıması

Sabit Numara Nedir

Sabit telefon numarasının taşınması, genellikle “numara taşıma” veya “numara taşıma işlemi” olarak adlandırılan bir süreçtir. Bu süreç, bir kişinin veya işletmenin mevcut sabit telefon numarasını, farklı bir telekomünikasyon sağlayıcısına veya aynı sağlayıcının farklı bir hizmetine taşımasını ifade eder.

Numara taşıma işlemi, Kanunda belirtilen ve BTK yönetmeliklerine tabi olarak işlem yapılmaktadır.

Sabit teleon numara taşıma işlemi aşağıdaki adımları içerir:

  1. Başvuru: Yeni hizmet sağlayıcısına başvuruda bulunarak sabit telefon numara taşıma talebinde bulunmanız gerekecektir. Bu talep ilgili evrakların doldurularak imzalanması ile yapılabilir.

  2. Yetkilendirme ve Doğrulama: Eski hizmet sağlayıcısı, kendisine iletilen ilgili evraklar ile doğrulama adımlarını gerçekleştirecektir.

  3. Teknik Hazırlık: Yeni hizmet sağlayıcısı, sabit telefon numara taşıma işlemi için teknik hazırlıklarını yapar. Kesintisiz kullanım için yapılan hazırlık sürecin hızlanmasını ve abone mağduriyetini önler.

  4. Sabit Telefon Numara Taşıma İşlemi: Teknik hazırlıklar tamamlandıktan sonra, mevcut işletmecinin sabit numaranın taşımasına onay vermesi ile gerçekleştirilir. Bu işlem, sabit numaranın eski sağlayıcıdan yeni sağlayıcıya geçişiniz içerir.

  5. Bildirim: Sabit telefon numara taşıma işlemi tamamlandığında, geçişi yapmış olduğunuz hizmet sağlayıcı gerekli tanımlamaları yaparak hizmetin aktif olduğu bildirimde bulunacaktır.

Numara taşıma süreci ilgili evrakların hazırlanıp geçiş yapılmak istenen işletmeciye iletilmesi ile başlamaktadır. İlgili evrak/evraklarda oluşabilecek eksiklikler yok ise ilgili işletmeci kendisine iletilen evraklar ile abonelik doğrulamasını yaparak taşıma sürecine onay vermektedir.