Wifi Sinyal Güçlendirici (Mesh Cihazı)

Wifi Sinyal Güçlendirici

İnternet, günümüzde hemen hemen tüm ev ve işyerlerinde kullanılan bir iletişim vasıtasıdır. Gelişen teknoloji ile birlikte internet bağlantı menzilini uzatmak için de çeşitli çözümler üretilmeye başlanmıştır. İnternetin bu denli yaygınlaşmasına rağmen büyük evler, binalar ve ofislerde wi-fi sinyalinin yetersiz kalması durumu oluşabilir. Bu tür bölge ya da yapılarda wi-fi güçlendirici ihtiyacı doğar. Mesh cihazlar buna çözüm olmaktadır.

Wi-fi güçlendirici cihazlar kablolu olarak kullanılabildiği gibi kablosuz olarak da görevini yerine getirir. Satın alacağınız mesh cihaz ile internetinizden üst düzey bir performans elde edebilirsiniz. Alacağınız cihaz, bağlantı kopmalarının önüne geçtiği gibi bağlantı hızınızı da önemli ölçüde artırır.

 

Wi-fi Güçlendirici Özellikleri Nelerdir?

Wi-fi sinyal güçlendirici kullanılırken kapsama alanının genişletilmesi, ortamdaki kablo kalabalığının yok edilmesi amaçlanır. Söz konusu cihaz ile modemin kapsama alanı dışında kalan noktalara verimli şekilde hizmet sağlanabilir. Sinyal güçlendiricilerinin kullanıcıyı en çok etkileyen özelliği cihazın kablolu ve kablosuz kullanılmasıdır.

Wi-fi sinyal güçlendiricilerin kurulumu ve kullanımı çok kolaydır. Bu nedenle her kullanıcı cihazları pratik şekilde kullanabilir. Ev ya da işyerlerindeki prizlere takılarak kullanılan wi-fi sinyal güçlendiriciler, çok katlı evlerde internet veriminin artırılması için de son derece etkili bir cihazdır. Bunun yanında duvarları kalın olan yapılarda da bağlantı kalitesinde bir kısım sorunlar oluşabilir. Söz konusu olumsuzluğun önüne geçilmesinde de bu cihazlar yaygın olarak kullanılır.

Wi-fi güçlendirici cihazların her birinin anten sayısı ve bağlantı hızı farklıdır. Genellikle 1 ya da 2 antene sahip olan cihazlar, 150-2600 Mbps hızında değişen hızlarda bağlantı sağlar. Anten ve bağlantı hızı özelliklerini göz önünde bulundurarak ihtiyacınız için en uygun ürünü tercih edebilirsiniz.

 

Wi-fi Güçlendirici Fiyatları Nedir?

Wi-fi güçlendirici cihazların fiyatları, marka ve özelliklerine göre değişir. Ürünün modeli, anten sayısı, bağlantı hızı gibi özellikler, doğal olarak fiyatını da doğrudan etkileyen hususlar arasındadır. Bir kısım güçlendiriciler, telefon operatörü ve sabit internete bağlanarak çalışır. Her iki bağlantı türüne de uygun olan cihazlar, klasik güçlendirici cihazlara göre daha yüksek fiyatlara alıcı ile buluşur.

 

Wi-fi Güçlendirici Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı wi-fi güçlendirici modellerinde VPN, DLNA ve bulut gibi farklı teknolojik özellikler bulunur. Standart güçlendirici ihtiyacı olanlar için bu tür özelliklerin kullanıcıya çok büyük artısı olmaz. Cihaz satın alırken bağlantı kalitesini arzu ettiğiniz seviyeye çıkarmak istiyorsanız özellikle anten sayısı ve bağlantı hızı özelliklerini göz önünde bulundurmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Yukarıda da kısmen belirttiğimiz gibi wi-fi güçlendirici alırken bir kısım hususları göz önünde bulundurursanız ihtiyacınız için en uygun ürünü temin edebilirsiniz. İnternet bağlantısında güçlendirici ihtiyacının hâsıl olmasından sonra bu tür cihazların satışını yapan firma sayısı da artmıştır. Bu da doğal olarak ürün çeşitliliğine sebep olmuştur. Teknik konulara tam anlamıyla hâkim değilseniz sinyal güçlendirici alışverişinde kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz.

 

Wifi güçlendirici alırken ilk önce kullandığınız internet hizmetinin özelliklerini dikkate almanız gerekir. Kaç Mbps hızla internet hizmeti aldığınızı bilirseniz doğru ürünlere yönlenmeniz çok daha kolay olacaktır. İnternet hızınızı öğrendikten sonra ihtiyacınıza uygun olmayan cihazları eleyebilirsiniz. Cihaz alırken göz önünde bulunduracağınız diğer bir konu da cihazın markasıdır.