Wifi / Hotspot (Kablosuz İnternet)

Kablosuz İnternet Nasıl Çalışır?

Wifi hotspot, kablosuz internet bağlantısı sağlamak için kullanılan bir teknolojidir. Bir cihazın, genellikle bir dizüstü bilgisayar, akıllı telefon veya tablet gibi taşınabilir bir cihazın internet bağlantısını paylaşmasını sağlar. Hotspot oluşturan cihaz, mobil veri ağına veya bir kablolu internet bağlantısına (Ethernet) bağlanarak diğer cihazlara kablosuz olarak internet erişimi sunar.

Wifi hotspot, kablosuz internet kullanıcıların mobil veri kullanımını yönetmelerine ve internete bağlı kalmalarına olanak tanır.

Ayrıca, daha fazla cihazın aynı anda kablosuz internete bağlanmasına izin vererek internet erişimini paylaşmak için kullanışlıdır. Bazı evlerde veya ofislerde, geniş bant internet bağlantısının olmadığı veya geçici bir internet erişimi ihtiyacının olduğu durumlarda da kullanılabilir.

Hotspot oluşturmak için, cihazın kablosuz internet erişim noktası (access point) olarak çalışabilen bir özelliğe sahip olması gerekir.

Wifi hotspotlar, kablosuz internet kullanıcıların bağlantı güvenliği için bir şifreleme anahtarı belirleyebileceği ve yalnızca bu şifreyi bilen cihazların internete erişim sağlayabileceği şekilde yapılandırılabilir. Bu sayede yetkisiz kişilerin internete izinsiz erişimi engellenmiş olur.