ADSL İle VDSL Arasındaki Farkı nedir?

ADSL İle VDSL Arasındaki Farkı nedir?

ADSL İnternet ve VDSL İnternet, aynı amaç için üretilen iki DSL standardı. Fakat kullanım ve özellik açısından birçok konuda ayrılıyorlar. Bu da geniş kitlelerin; “ADSL mi VDSL mi?’’ sorusunun cevabını merak etmesine yol açıyor. ADSL İnternet söz konusu olduğunda alt yapının yaygın olması ön plana çıkarken, konu VDSL olduğunda; sunduğu sistemin maksimum orandaki verimi ön plana çıkıyor.

 

ADSL ve VDSL arasındaki farklar,

İnternet hızı noktasında kendini gösteriyor. Bu farkın kaynağı ise internetin santrale geliş şekli. ADSL  VDSL kablo farkı bulunmuyor. İkisi de kullanıcılara bakır kablolar ile ulaştırılıyor. VDSL ADSL farkı, VDSL teknolojisinde fiber kabloların da yer almasından kaynaklanıyor. Fiber kablolar ile kişilere sağlanan internet hızında bir kayıp yaşanması engelleniyor. ADSL mevcut altyapıdan yararlandığı için daha istikrarlı bir bağlantı sunabiliyor.

ADSL ve VDSL farkı 

 

incelendiğinde, VDSL teknolojisinden ideal şekilde yararlanmak mevcut konumun santrale yakın olması önemli. Yani, santrale ne kadar yakınsanız, internet hızı da o kadar yüksek oluyor. Her iki hizmetten faydalanmak için ayrı özellikler taşıyan modemler kullanma gereksinimi ise yine VDSL ve ADSL farkı arasında yer alıyor. Günümüzde iki teknolojiye birden yer veren modem alternatifleri bulunuyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir